Aktualności:

Psychosomatyka wątroby, czyli jak dobrze zarządzać własną energi  

Poniższy artykuł jest kontynuacją poprzedniego na temat tzw. choroby histaminowej. Chciałbym szerzej wyjaśnić pewne psychosomatyczne aspekty funkcjonowania wątroby w naszym ciele. Wątroba ma szereg interesujących zadań w naszym organizmie. U dołu zebrałem w prostej formie czym zajmuje się ten narząd. Ponieważ będę pisał o psychosomatyce wątroby, dlatego pierwsze trzy cechy [wytłuszczone] będą z punku widzenia tej pracy bardzo ważne:

 • utrzymuje swobodny przepływ energii,
 • czyni nas łagodnym dla siebie – równoważy emocjonalnie,
 • wg medycyny chińskiej jest rezydencja tzw. duszy emocjonalnej,
 • wpływa na trawienie,
 • reguluje miesiączkowanie,
 • produkuje ATP dla serca,
 • przechowuje krew i zarządza jej krzepliwością,
 • kontroluje ścięgna i mięśnie,
 • oczyszcza toksyny w szczególności niebezpieczne dla OUN,
 • otwiera się na oczy,
 • zarządza łzami,
 • manifestuje się w paznokciach.

Przez chwile popatrzmy na symbolikę trawienia. Można wiele się dowiedzieć o człowieku, kiedy widzimy, jak się odżywia, jakie potrawy preferuje, a jakich nie lubi. Powiedzenie: „mi, co jesz, a powiem ci, kim jesteś!” symbolizuje tą obserwacje. Kiedy ktoś ma apetyt na coś szczególnego, jest to przejawem określonej chęci zbliżenia się do czegoś, a więc określa i jego. Jeśli coś mu nie odpowiada można tę niechęć zinterpretować tak samo jak odpowiedź w teście psychologicznym. Głód jest symbolem chęci posiadania, przyjmowania, przejawem określonej żądzy. Jedzenie jest zaspokajaniem chęci przez integrację, przez przyjmowanie i nasycanie. Zawsze jest związane z elementarnym poczuciem bezpieczeństwa szczególnie związanym z matką. Głód może być symbolem miłości. Kiedy nie możemy go zaspokoić, pojawia się na poziomie ciała jako apetyt na słodycze. Jest to symptom nie zaspokojonego głodu miłości.

Zdolność wątroby do odtruwania naszego organizmu zakłada zdolność rozróżniania i oceny, gdyż ten, kto nie potrafi rozróżnić między tym, co szkodliwe a tym, co nieszkodliwe, nie jest w stanie dokonać odtrucia. Wątroba jak wspomniałem jest dostarczycielem energii przede wszystkim do serca, ale nie tylko, a to stanowi często stanowi zespół: obciążona wątroba obciążone serce – obciążona krew, a w rezultacie słaby umysł podatny np. na lęk. Chory na wątrobę stopniowa traci energię napędzając ciało i siłę życiową. Traci swoją potencję, przyjemność z jedzenia i picia. Nie sprawia mu radości nic, co wiąże się z przejawami życia – w ten sposób już sam symptom koryguje i kompensuje jego problem, który zwie się: przedawkowanie. To reakcja ciała na brak umiaru i marzenia o wielkości.

Wątroba tworzy ludzkie białko. Białka tworzą w mózgu tzw. drogi neuronalne, czyli nasze przekonania. Religia szuka połączenia z praprzyczyną, z punktem wyjścia, z wszechjednością i znajduje je, gdyż wielość, jaka dzieli nas od jedności, jest w końcu iluzją – następuje wyłącznie w wyniku różnego uformowania (wzór = przekonania) tej samej jedności. Dlatego tylko ten może znaleźć drogę z powrotem, kto zorientuje się w iluzji różnorodności form i pozbędzie się przekonań. Wielość i jedność – w takim polu napięć funkcjonuje wątroba. Dlatego kluczowym neuroprzekaźnikiem współpracującym z wątrobą jest adrenalina i noradrenalina ten właśnie hormon inicjuje życie, ale i tez zarazem napięcie. Zdrowa wątroba to czysty umysł, tolerancyjny i wolny od uprzedzeń.

Prawidłowo funkcjonująca wątroba powoduje ze masz więcej pewności siebie, śmiałości, ambicji, kreatywności. Stajesz się bardziej ambitny/a bezpośredni/ oraz łatwiej Ci podejmować decyzję. Ciało jest silne, z dobrze rozwiniętymi mięśniami i grubą skórą.

Typ wątrobowy zwany często adrenalinowym, kiedy jest harmonijny to:

 • stawia czoło wszelkim wyzwaniom,
 • najlepiej funkcjonuje pod presją,
 • uwielbia prędkość, oryginalność i fachowość,
 • szanuje innych,
 • lubi szlachetnie rywalizować,
 • daje przestrzeń sobie i innym,
 • jest bardzo kreatywny,
 • ma szereg pasji którymi inspiruje innych,
 • posiada duży magazyn ufności do siebie i innych,

Niestety często mamy do czynienia z dwoma niewłaściwymi typami psychosomatycznymi wątroby. Typy te są kształtowane przez oddziaływanie adrenaliny na ciało, emocje i myśli. Kiedy więc stajesz się uzależniony od adrenaliny możesz mieć problem z: ufnością, intensywnością, z ograniczeniami, równością, dzieleniem się z innymi, współpracą, dwuznacznością, pokonywaniem przeszkód, złością, poczucie skrywanej winy.
Podzieliłem te zaburzenia na dwa typy:

 • 1 typ, kiedy wątroba jest zbyt aktywna i często związana nadmiarem adrenaliny
  wtedy możesz stać się arogancki, czasem agresywny, impulsywny. Możesz mieć poczucie zagonienia, zwodzenia innych oraz łatwiej wchodzić Ci w konflikty a nawet czasem możesz mieć poczucie, że świat stał Ci się wrogi
 • typ 2, kiedy wątroba jest zbyt mało aktywna i związana z niedoborem adrenaliny
  wtedy możesz wtedy odczuwać drażliwość, ambiwalencję, mieć poczucie niestałości oraz to, że nie dasz rady lub stać się bardzo nieobliczalny w stresie. Zwiększa się Twoje poczucie winy i skłonność do stanów depresyjnych

Co jest kluczowym konfliktem w/w problemów?

Kluczowym konfliktem jest zagrożenie własnej osobowości jako baza dla porozumienia z otoczeniem. Ludzie w otoczeniu odmawiają posłuszeństwa. Kwestionują siłę osobowości i stawiają osobę na równi z innymi. A „wątrobowiec” chce być jedyny, najlepszy, najmądrzejszy itd.

Jeżeli spojrzymy na ten problem z punktu widzenia osobowości to znajdziemy ludzi dążących do tego niezłomnie, aby ich osobę postawić w centralnym punkcie. Nikogo nie dopuszczają do siebie zbyt blisko, czują zagrożenie swojej własnej osobowości i reagują agresją na każdą próbę zbliżenia z osobami o podobnym statusie społecznym. Każdy, kto wtargnie w ich strefę bezpieczeństwa, ten kwestionuje ich osobowość (taki intruz mógłby ich obnażyć i zobaczyć, na jakich słabych nogach stoją). A nasz bohater myśli, że jest atakowany i podporządkowywany.

Osoby te wykazują pierwotnie niski stopień niepewności i niski próg agresji, ale stopniowo ona narasta kierując się na zewnątrz lub do wewnątrz. Jako kolejny środek ochronny ten typ człowieka buduje wokół siebie państwo dworskie, w którym wypełniane są jego rozkazy i zarządzenia oraz są przekazywane dalej. Unika się bezpośredniego kontaktu z osobami o podobnym statusie społecznym. Często ludzie ci byli w dzieciństwie „rozgrywani” pomiędzy rodzicami i ze swojej strony uczyli się manipulować fasadą uczuć. Uczucia stały się walutą bez wartości; tylko władza nad innymi jest jedyną, godną miarą.

Często tworzy się tyran reagujący psychopatycznie z grożącą, niekontrolowaną agresją. Jest on drażliwy i porywczy, skłania się do wyobcowania spośród otoczenia, jest samodzielny, boi się, że zostanie wykorzystany i podporządkowany, początkowo ma tendencje do kompleksu niższości, niedowartościowania, prezentuje swoje wyraziste EGO. Jego seksualność służy tylko zdobywaniu. Choruje, gdy podwładni odmówią mu posłuszeństwa.

Główne objawy tych zaburzeń to:

 • uczucie pełności w nadbrzuszu,
 • zaburzenia regulacji ciśnienia krwi i glukozy,
 • wzdęcia,
 • hemoroidy,
 • ciemieniowe bóle głowy, które sięgają często za oko,
 • zaburzenia snu, budzenie się w nocy między godziną trzecia a piątą,
 • pragnienie w nocy,
 • suchość w ustach,
 • łzawienie, pieczenie oczu,
 • świąd rozpoczynający się w obrębie owłosienia łonowego,
 • bóle w stawach kolanowych i biodrowych,
 • bóle w prawym barku, ograniczona ruchowość,
 • opuchnięte boczne części warg,
 • bolesność części mięśnia czworobocznego przy potylicy,
 • bolesność obrzeża mięśnia trapezowego,
 • możliwy zespół kanału nadgarstka,
 • szum w uszach.

Co prowadzi do tego?

Nacechowanie ze strony rodziców jest w/w zaburzeniach jest raczej rzadkie. Dolegliwości i zachorowania są w tym kręgu funkcyjnym wątroby raczej wtórne, to znaczy spowodowane przez np. stłuszczenie wątroby, nierozpoznane zapalenie wątroby w dzieciństwie lub w późniejszym życiu, przez niewłaściwą dietę, alkohol, nadwagę, stosowane leki. Jeśli nacechowanie przez rodziców ma znaczenie jako przyczyna, to w następującym sensie:
w fazie prenatalnej: w okresie drugiego i trzeciego trymestru ciąży matka nie zajmuje się dzieckiem. Dziecko czuje się odrzucone, postanawia jednak w podświadomości walczyć z tym.
w dzieciństwie dziecko jest częścią gry rozgrywanej pomiędzy rodzicami, uczy się budować swoją siłę i osobowość poprzez oportunizm.
W medycynie chińskiej wychodzi się z założenia, że zaburzenia wątroby powstają, gdy tłumione jest zbyt dużo nienawiści i złości. A kamica pęcherzyka żółciowego to zmaterializowana złość.

Co się dzieje w ciele?

Lęki – osobowościowe, związane z niedowartościowaniem, z rozpoczynaniem znajomości, obawa przed utratą władzy wobec innych.

Zaburzenia segmentowe – odcinek szyjny kręgosłupa- C2, C4 i C5, C6, odcinek piersiowy TH8-TH10.

Zaburzenia funkcjonalne – zmniejszona produkcja żółci, zmniejszony rozpad hormonów, plamienia, podwyższony poziom amoniaku z „chmurami w głowie”, wzdęcia brzucha, hemoroidy, zmęczenie, zaburzenia snu, podwyższone ciśnienie krwi.

Zaburzenia narządowe – kamica pęcherza żółciowego, stłuszczenie wątroby, często współudział trzustki.

Zachodzą tez tzw. interferencje, czyli tzw. rzutowane dolegliwości bólowe np. – barków, kolan, kanału nadgarstka, górnej część odcinka szyjnego kręgosłupa.

Zaburzenia rozwijają się w pewnym porządku i możemy je podzielić na 3- 4-poziomow:

1-y poziom:

początek tworzenia pancerza ochronnego z napiętych mięśni w obrębie karku i odcinka piersiowego oraz przekrwienie w okolicy wątroby.
Wątroba ma wzmożony metabolizm. Wzmożony rozpad hormonów może doprowadzić kobiety do plamień. Nadmiar żółci powoduje tendencje do biegunek

2-i poziom:

niedokrwienie wątroby – rozpoczynający się zanik funkcji.

Z lęku przed utratą siły przebicia choleryczka lub choleryk tworzą typowy dla siebie pancerz mięśniowy. Górna część odcinka piersiowego kręgosłupa jest wygięta do przodu, jednak głowa – by umożliwić patrzenie w przód – odchylona do tyłu. Powstaje obraz groźnego byczego karku. Mięsień trapezowy działa jakby był nadmuchany, a skóra leżąca ponad nim z reguły wyposażona jest w dodatkową, podskórną tkankę tłuszczową, co daje jeszcze większe wrażenie. Od 10-ego kręgu piersiowego do przodu całe umięśnienie pleców jest boleśnie napięte.

Powstałe w ten sposób niedokrwienie wątroby prowadzi do następujących obrazów chorobowych. Żeńskie hormony płciowe – w wyniku ograniczonej zdolności funkcyjnych komórek wątroby będą się rozpadać w sposób niewystarczający. U kobiet w wieku reprodukcyjnym mogą wystąpić, w wyniku względnie za wysokiego poziomu estrogenu, następujące dolegliwości:

 • ilość mięśni gładkich macicy powiększa się pod wpływem podwyższonego poziomu estrogenu. Jeśli dojdą do tego problemy z relacji międzyludzkimi, to ryzyko powiększenia macicy wzrasta znacznie. Z reguły powstają teraz mięśniaki.
 • Estrogeny prowadzą do wzmożonego tworzenia nabłonka w macicy. Jeżeli powstanie zbyt dużo estrogenów lub jak w naszym przypadku ulegną one rozpadowi, to powstały nadmiar nabłonka nie będzie mógł być odpowiednio ukrwiony w czasie trwania miesiączki. Wystąpią plamienia i długotrwałe krwawienia menstruacyjne. Po okresie przekwitania, kiedy nabłonek nie może być już ukrwiony w trakcie miesiączki, wystąpi nasycenie nabłonka i tak zwana hiperplazja gruczolakowa. W okresie około menstruacyjnym do krwi wpada więcej estrogenów, które muszą być rozłożone przez wątrobę.

System wątroba-żółć podejmuje z w/w przyczyn akcje strajkową. W wątrobie jak w prawdziwym życiu – nie ma zgody na zwiększenie ilości obowiązków, jeśli w innym miejscu nie nastąpi redukcja ilości pracy lub jeśli nie powstaną nowe moce przerobowe. W jaki sposób wyraża się ten strajk? W przebiegu meridianu kanału pęcherzyka żółciowego, a dokładniej w miejscach, gdzie ich przebieg zewnętrzny przechodzi w wewnętrzny, występuje bolesność. Bóle rozpoczynają się w tylnej części karku. Najczęściej jednostronnie, po prawej stronie, promieniują poprzez kość ciemieniową do czoła i kończą się często jako tępy ból, umiejscowiony jakby za okiem. U mężczyzn te bóle występują przy zaburzonej funkcji wątroby, często po nocnej pijatyce.

Wewnętrzny przebieg kanału wątroby wyznacza dalsze strefy problemów:

 • obszar urogenitalny – świąd, wypryski, u kobiet choroby sromu,
 • obszar wokół ust – okresowe wypryski,
 • bark prawy – zespół bolesnego barku.

W przypadku kobiety po ostatniej w swoim życiu miesiączce, względnie za wysoki – jak na ten wiek – poziom estrogenu i jego wahania wywołane nieprawidłowym rozpadem estrogenu w wątrobie, prowadzą do bardzo silnych – głównie nocnych – fal gorąca. (okres żółciowo-wątrobowy, pomiędzy godz. trzecią i piątą), wtedy gorąco które powstało w wątrobie w nadmiarze jest uwalniane.

Ponieważ poprzez zaburzoną funkcję wątroby zakłócony zostaje także rozpad kwasów żółciowych, organizm próbuje te kwasy wydalić przez skórę. Następstwem jest występujący w nocy świąd, rozpoczynający się z reguły w obszarze owłosienia łonowego i wokół odbytu. Składowanie substancji, które nie uległy rozpadowi w powłokach stawów prowadzi do dolegliwości reumatycznych, które mogą w najgorszym przypadku przekształcić się w fibromyalgię.

Jelito dostarcza do wątroby, poprzez żyły jelitowe odzyskaną krew do dalszego przerobienia. Ponieważ wątroba w wyniku swojej zaburzonej funkcji nie jest zdolna przerobić dostarczonej krwi w odpowiednim czasie, ponownie zalega w żyłach w ramach krążenia wrotnego w żyłach jelitowych. Organizm rozwiązał ten problem otwierając tylne drzwiczki, tak zwane anastomozy, przez które zalegająca krew może odpłynąć do dużego krążenia. Te tylne drzwiczki znajdują się, w przypadku wysokiego ciśnienia krążenia wrotnego, np. w obrębie odbytu. W tym przypadku powstają hemoroidy, które nabrzmiewają do wielkości czereśni i jeżeli nie pękną pod wpływem dużego ciśnienia i nie spowodują silnego krwawienia, to wydzielać będą śluzowatą wydzielinę. Powstaje środowisko, w którym chętnie osiedlają się grzyby. W wyniku przewlekłego charakteru tego zaburzenia, powstają swędzące i wilgotne wypryski wokół odbytu, na które cierpiący pacjent tak chętnie nakłada warstwę „dobrej maści kortyzonowej”, ponieważ – jeśli nawet na krótko, to jednak uśmierzy męczący świąd. W rzeczywistości tworzy się w ten sposób błędne koło. Sam kortyzol prowadzi – przy jednorazowym zastosowaniu – do trwającego tygodniami niedokrwienia tej części skóry nabłonka, na którą został nałożony. Ten efekt ilustruje właściwe, tłumiące działanie kortyzolu, prowadzi jednak w dłuższym okresie do uszkodzeń, starzenia się, podatności skory na choroby.

Nowe wypryski powstają tym razem w rezultacie działania kortyzolu. Ponieważ w wyniku zaburzenia funkcji wątroby, zaburzona jest też produkcja żółci, nie będą dostarczane jelitom konieczne do trawienia kwasy żółciowe. Trawienie jest zaburzone. W następstwie dochodzi do nieprawidłowego zasiedlania jelita niewłaściwymi bakteriami lub grzybami. Pacjent uskarża się na wzdęcia brzucha. W rezultacie zmniejszonego rzutu żółci lub jego czasem nawet całkowitego braku, w woreczku żółciowym krystalizuje się cholesterol lub inne substancje. Powstają kamienie żółciowe, a to z powodu źle ukrwionej tkanki – zapalenia.

3-i i 4-y poziom: włókniste przekształcenie komórek wątroby i degeneracja wątroby- nieodwracalna utrata substancji- choroba przewlekła- dekompensacja, degeneracja.

Wątroba – przewlekłe niedokrwienie wątroby i woreczka żółciowego prowadzi do degeneracji tkanki wątroby i do marskości wątroby. Zaburzony rzut żółci podwyższa wielokrotnie niebezpieczeństwo powstania kamieni żółciowych. Funkcje metaboliczne są już mocno zaburzone, ale często jeszcze nie widoczne w obrazie laboratoryjnym, ale często w USG. Ważnymi następstwami są zaburzenia krzepliwości krwi i zmniejszone odtrucie amoniakowego oraz wzrost histamin w ciele. Rzadziej na bazie marskości powstają nowotwory wątroby lub pęcherzyka żółciowego.

Funkcja wątroby, a okres przekwitania

W jajnikach istnieje dla każdej kobiety różna ilość komórek jajowych, z którą przychodzi ona na świat. W przeciwieństwie do plemników mężczyzny, nie mogą być tworzone nowe komórki jajowe. Poczynając od okresu dojrzewania pewna ilość jaj dorasta w pęcherzykach Graafa. Jeżeli pęcherzyk osiąga pewna wielkość, otwiera się on, a komórka jajowa wędruje w kierunku jajowodu. Dla tego mechanizmu dojrzewania konieczny jest hormon nazywany estrogenem, który tworzony jest w jajniku. Dokładniej tworzenie tego hormonu następuje w komórce nabłonkowej, która otacza jajo. Jeśli nie istnieją już zdolne do dojrzewania komórki jajowe, to kończy się produkcja estrogenu. Menstruacja ustaje, a zaczyna się okres przekwitania.

W medycynie chińskiej estrogen przyporządkowany jest Yin. Yin odpowiada za zachowanie (utrzymanie), gromadzenie, substancję, pasywność. Yin znajduje się w równowadze z Yang, czyli z funkcją, z aktywnością. Jeżeli estrogen nie jest już tworzony, przewagę uzyskuje funkcja YANG. Równowaga zostaje zachwiana. Medycyna chińska określa taki stan, jaki powstaje, pojęciem ogień wątroby, czyli: fale gorąca, zaburzenia snu, napady pocenia się, bóle głowy, wysokie ciśnienie itd. Szczególnie podatne na te dolegliwości są kobiety cierpiące wcześniej na zaburzenia funkcji wątroby, otyłe, z otłuszczeniem wątroby. Uśmierzenie tych dolegliwości, gdy już się zaczęły, nie jest możliwe tylko poprzez zażywanie hormonów. Poprawę da się osiągnąć stosując odpowiednia dietę, detoksykacje, zioła i trening oddechowo-powięziowy

Nadwaga w czasie ciąży i w okresie przekwitania

W okresie przekwitania (ale także w trakcie ciąży) zmienia się metabolizm, szybko przybiera się na wadze. Szczególnie podatne są okolice piersi, pupy i brzucha. Kobiety, o których mowa popełniają tu dwa zasadnicze błędy: próbują nadwagę zredukować spożywając wieczorem owoce – osiągają niestety efekt przeciwny, ewentualnie jedzą coś na ciepło.

Dlatego zapamiętajmy: aby uniknąć nadwagi lub nawet lekko się odchudzić, jest absolutnie zabronione w okresie ciąży czy przekwitania jeść ciepłe posiłki po godz. 17-ej lub spożywać owoce. Owoce są dozwolone przed 17-ą, a przed 15-ą ciepły posiłek.

Co zatem możemy zrobić?

Przede wszystkim dobra diagnoza, czyli kto i w jakim momencie się znajduje w/w zaburzeń i jak są powiązane z innymi systemami np. jak nerek czy płuc. Następnie wprowadza się terapie. Najpierw zaczynamy od zmian zwyczajów żywieniowych, jeżeli trzeba wprowadzamy odpowiedni post lub regulacje przez eliminacje pewnych produktów i smaków oraz zwiększanie innych

Można zastosować terapie detoksykująca np. wg dr Moritza, ale trzeba uważać czy pacjent /tka nie ma za dużo tzw. „ognia wątroby”. W takim wypadku trzeba mocno skorygować ten proces.

Kolejny proces terapeutyczny to właściwa mieszanka ziołowa dobrana do określnych zaburzen. w tym miejscu podam tylko jedną która poprawa obieg wątroby, pozostałe wymagają specjalistycznego podejścia i właściwej diagnozy.
Skład i porcja na 4 dni pijemy min 3 tyg. Mieszankę zawsze należy skonfrontować z lekarzem prowadzącym.

 • Piwonia biała chińska korzeń – 5 gram
 • Kolcowój owoc [owoc goiji] – 10 gram
 • Przewierceń korzeń – 5 gram
 • Ligustr owoc – 8 gram
 • Owoc niedojrzałej gorzkiej pomarańczy – 3 gramy

Można też okresowo stosować suplementy takie jak cynk, glutation, ornityna, kurkuma, wit D3.

Kolejny procesem jest refleksoterapia, akupunktura, akupresura lub inne pokrewne metody. Należy tutaj bardzo zwrócić uwagę na cały system nie tylko na sama wątrobę.

W kolejnym kroku wprowadzamy techniki powięziowe brzucha, masaż brzucha, ćwiczenia oddechowe. Należy też zwrócić uwagę na promieniowanie elektromagnetyczne [Wi-Fi, komputer, TV i inne] i geopatyczne często ono właśnie jest główną przyczyna tzw. „ognia wątroby”.

Jednak najważniejszą terapią to zmiana przyczynowego wzorca mentalnego a to już dłuższy proces. Taka terapia polega na codziennej pracy na sobą ale bez nadmiernego a najlepiej żadnego napięcia w ciele i w umyśle. Generalnie terapia ta polega na następującym ruchu świadomości:ZAUWAŻ – POCZUJ – AKCEPTUJ – UWOLNIJ.

Ta droga wymaga po prostu ruchu czasem szybkiego a czasem wolnego to zależy tylko od Ciebie. Cel nie jest tak ważny jak droga, po której idziemy. Ważne, że jak „upadałaś/eś to wstań i idź dalej” choć czasem trzeba poprosić o pomoc. Nie próbuj, tylko po prostu rób. Ciało jest mądre, ono Cię poprowadzi. Nie myśl za dużo, to daje za dużo obciążeń. Terapeuta tylko uchyla drzwi do zdrowia, to czy będziesz szedł do zdrowia czy do choroby zależy tylko od Ciebie.

Na koniec zastanów się nad słowami „Posiadam taką moc, że pozwalam, aby Wszechświat zaopiekował się mną.”

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *