Aktualności:

O mnie

W 1990 r. ukończyłem studia na wydziale lekarskim Wojskowej Akademii Medycznej.

W latach 1991-2003 uzyskałem specjalizacje z zakresu rehabilitacji, neurologii i chorób wewnętrznych. Od 1989 współtworzyłem Laboratorium pierwiastków śladowych Biomol-Med, dlatego szczególnie bliska jest dla mnie medycyna ortomolekularna. Przez wiele lat zajmowałem się biochemią, w szczególności chorób nerwowych i onkologicznych. Tematem mojej pracy doktorskiej było poszukiwanie wzorcow biochemicznych w chorobach nowotworowych. Jestem autorem licznych opracowań dla lekarzy z tej dziedziny.

Prowadzone granty badawcze

Aktualnie (04.2019) prowadzę granty badawcze STRD rozwijające neuropsychosmatykę:

 • Collegium Medicum UJ w Prokocimu – Badania STRD u nowotworowo chorych dzieci i ich rodzin
 • Śląski Uniwersytet Medyczny – Badania STRD u chorych terminalnie
 • Śląski Uniwersytet Medyczny – Badania STRD u chorych psychicznie
 • Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Medyczny – Badania STRD w chorobach ginekologicznych
 • Akademia Wojsk Lądowych – Zastosowanie STRD w programie „Leadership”
 • GWSP Chorzów – 15 prac licencjackich z STRD w dziedzinie naturoterapii
 • KWSPZ Kraków – 5 prac magisterskich w STRD w dziedzinie dietoterapii
 • Z firmą Psychotronics oraz ŚUM badania w STRD w programie zawody trudne i niebezpieczne oraz psychogeriatrii

Badania

W oparciu o wieloletnie badania nad przemianami energetycznymi człowieka opracowałem najnowocześniejszy system diagnostyki człowieka pod nazwą skaningowa diagnostyka termoregulacyjna. Dzięki tej metodzie udało się uzyskać unikalną w świecie metodę analizy psychoenergetycznej, łączącą w sobie medycynę, fizykę i psychologię.

Kursy i publikacje

Prowadzę kursy dla terapeutów oraz praktykę medyczną w kraju i za granicą.

Jestem autorem i współautorem licznych artykułów, skryptów i podręczników oraz opatentowanych urządzeń do terapii światłem i dźwiękiem.

Doświadczenie

Cennych doświadczeń z zakresu dietetyki dostarczyła mi wieloletnia praca z pacjentami stosującymi tzw. dietę optymalną wg Dr J. Kwaśniewskiego.

Równolegle zdobywałem dodatkowe umiejętności z zakresu tradycyjnej medycyny chińskiej, ayurwedy, izopatii, homotoksykologii, ziołolecznictwa, dietetyki oraz terapii psychoonkologicznej. Posiadana wiedza pozwala mi w sposób harmonijny łączyć współczesną wiedzę medyczną z tradycyjnymi metodami leczniczymi.

Mottem, którym się kieruję w swoim postępowaniu medycznym są słowa Bertolda Ulsamera: „Bez korzeni, nie ma skrzydeł”

Mówiąc inaczej, aby współczesna medycyna mogła się rozwijać, dla dobra ludzi, nie może pomijać tradycyjnych systemów leczniczych.

01. Diagnostyka termoregulacyjna

Od 2008 roku rozwijam metodę diagnostyki termoregulacyjnej w medycynie i psychologii wg modelu Heidelberskiego.

02. Ordynator oddziału rehabilitacji

Od 2012 roku pełnie role ordynatora oddziału rehabilitacji ogólnoustrojowej w szpitalu Św. Rafała w Krakowie.

03. Konsultant medyczny

Od 2014 do 2017 byłem konsultantem medycznym w centrum hipertermii medycznej i zintegrowanej terapii nowotworów w Krakowie.

04. Nauczyciel akademicki

Od 2015 roku jestem nauczycielem akademickim w KWSPZ w Krakowie i GWSP w Chorzowie gdzie wykładam fizjologię i immunologię człowieka oraz medycynę naturalną Jestem promotorem kilkunastu prac magisterskich i licencjackich. W obszarze moich zainteresowań leżą także zagadania neurochemii, neurofizjologii, psychofarmakologii, terapii światłem, dźwiękiem, wodolecznictwa i zintegrowanego treningu sportowego

06. Wiceprezes PTEP

Od 2017 roku pełnie funkcje wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Edukacji Psychosomatycznej. A od kilku lat prowadzę badania naukowe z wieloma uczelniami medycznymi jak CMUJ, ŚUM, WMUM w dziedzinie psychosomatyki. Na podstawie 10 letnich badan i 20 tys. przypadków klinicznych w medycynie ale także w psychologii, sporcie wyczynowym oraz ekonomii małych firm opracowałem zasady nowej dziedziny medycznej jaką jest neuropsychosomatyka.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi:

Jak wygląda wizyta?

Wizyta trwa około od 40 min do 1 godz., czasem może ulec skróceniu lub wydłużeniu zależnie od potrzeb pacjenta.

W trakcie spotkania z pacjentem przeprowadzam szczegółowy wywiad [w związku z tym dobrze jest przed wizytą zorientować się co do występujących chorób i traumatycznych wydarzeń w rodzinie]. Bardzo ważna jest też znajomość leków które pacjent aktualnie stosuje. Warto zabrać ze sobą aktualne badania, wypisy ze szpitala, historie choroby.

Dla pacjentów oferuje:

 • leczenie chorób metoda integracyjną
 • poprawienie jakości życia
 • działania profilaktyczne
 • budowanie świadomości

UWAGA !

Przed wizyta należy wypełnić test neuropsychosomatyczny – jeżeli masz problemy natury psychicznej lub emocjonalnej.

Natomiast jeżeli Twoje problemy sa bardziej natury fizycznej wypełnij test TCM.

Na wizytę proszę przynieść lub wysłać wynik testu – jest on potrzebny do postawienia jak najbardziej optymalnej diagnozy neuropsychosomatycznej oraz pozwala zaoszczędzić czas potrzebny dla Ciebie.

Badanie diagnostyczne obejmuje szereg czynności stricte lekarskich, w zależności od problemów pacjenta. Każdy pacjent ma wykonaną diagnostykę STRD.

Na wizytę powinno się przyjść ok. 20 min. wcześniej tak, aby spokojnie odpocząć przed badaniem – patrz zasady badania STRD.

Po ustaleniu diagnozy dobieram optymalną strategię leczenia – zgodnie z zasadą zdrowie to droga, a nie stan stały.

Leczenie, które stosuję oparte jest o wszystkie dostępne w naszym kraju metody leczenia. Właściwie dobrana terapia to połowa sukcesu.

W związku z tym w leczeniu, w zależności od potrzeb, stosuję dietetykę, ziołolecznictwo, tzw. „oszczędzającą farmakoterapię”, akupunkturę, terapię neuralną, terapię światłem, dźwiękiem i wiele innych. Dla chcących pracować na zmiana przekonań oraz zmianą świadomości prowadzę warsztaty. Więcej w zakładce aktualności warsztaty

Stosuję również tzw. procedury detoksykacyjne, odkwaszające, odchudzające.

Po wizycie pacjent otrzymuje wynik badania, zalecenia suplementacyjno –farmakologiczne, zlecenia co do właściwego sposobu żywienia, zestaw odpowiednio dobranych ćwiczeń oraz obszerne wskazówki co dalszego sposobu zmiany trybu życia, w celu poprawy stanu zdrowia. W uzasadnionych przypadkach stosuję serię zabiegów np. akupunktury lub innych, w zależności od potrzeb.

Najczęściej terapia i korekty terapii oraz pogłębiona diagnoza wymagają ok. 4-5 wizyt w odstępie najczęściej 3 m-cy. To jest potrzebne, aby dobrze Cię poznać. Czas naturalnie może ulec skróceniu lub wydłużeniu. Na koniec ostatniej wizyty otrzymujesz końcowe wnioski oraz dalszy plan jak pracować na zdrowiem. Zdrowie nie jest dane na cały czas, dlatego przy ostatniej wizycie otrzymasz zalecenia jak często zgłaszać się na kontrole np. 1 x w roku czy 1 x na kilka lat.

Czas terapii i jej możliwości są bardzo różne, zależą od tego co chcemy osiągnąć, od zaawansowania choroby, i co szczególnie warte podkreślenia, od stopnia zaangażowania pacjenta w proces leczenia, bowiem żaden lekarz nie uleczy chorego bez jego wewnętrznego przyzwolenia na terapię.

Czym się zajmuję?

Leczenie w oparciu o neuropsychosomatykę

Leczenie oparte o neuropsychosomatykę składa się z diagnozy i terapią, której podstawę stanowi całościowy obraz człowieka i wpływu środowiska, w którym żyje. Uważam, że choroba ma zawsze charakter zaburzeń całego systemu człowieka. W rozpoznaniu określam, jaka jest podstawowa przyczyna choroby i tym samym staram się pomagać przyczynowo a nie objawowo.

Dla współczesnej medycyny i to nie tylko tej tzw. akademickiej ale również tej tzw. naturalnej charakterystyczne jest leczenie głównie objawowe.

Według mnie leczenie to droga do zdrowia, dlatego wymagam od siebie i pacjenta pełnego zaangażowania w proces leczenia. Usunięcie głównej przyczyny nierzadko jest procesem długotrwałym, a czasem wręcz prawie niemożliwym, w związku z tym podejmowane w trakcie leczenie objawowe, oparte o analizę i syntezę poszczególnych objawów, również pozwala uzyskać znakomite rezultaty.

Celem mojej terapii jest jednak wyleczenie, a nie leczenie.

Uzyskanie pełnego zdrowia jest możliwe tylko poprzez przejście procesu przemiany na wszystkich płaszczyznach tzn. duchowej, psychologicznej, emocjonalnej i fizycznej. Nagrodą za takie zaangażowanie jest nie tylko zdrowie fizyczne, to zmiana zdrowia psychicznego i społecznego na znacząco lepsze.

Pacjenci trafiający do mojego gabinetu to często osoby, którym nie potrafiono postawić właściwej diagnozy przyczynowej, w związku z tym ich dolegliwości uznawane są często za nieuleczalne lub, co gorsza, nie są traktowane z należną uwagą [np. „musi bolec”]. Nierzadko są to pacjenci po wielu próbach diagnozowania i leczenia, i często ich cierpliwość jest już na wyczerpaniu, a tu dopiero rozpoczyna się leczenie.

Dlatego jeżeli masz problem ze zdrowiem, w jakiejkolwiek płaszczyźnie tzn. fizycznej czy psychoemocjonalnej, to im wcześniej rozpoczniemy Twoją drogę do zdrowia tym lepiej.

Nie leczę

 • Dzieci do lat trzech.
  Wg koncepcji Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, z którą się w pełni zgadzam, w takich przypadkach powinno się najpierw wyleczyć matkę lub co najmniej uświadomić jej związek przyczynowo skutkowy z dzieckiem.
 • Chorych w stanach terminalnych.
  Są to trudne decyzje, jednak powinniśmy się nauczyć ze każdy kiedyś umrze, ale może umrzeć godnie i bez niepotrzebnych cierpień wynikających z leczenia za wszelką cenę.
 • Chorych psychicznie, u których nie jest możliwa współpraca.
 • Chorych, którzy leczą się wielu miejscach i stosują wiele, często wykluczających się, metod terapeutycznych.
 • Chorych, których do leczenia „zmuszają ” bliscy.

Konsultacje on-line

Z uwagi na liczne prośby pacjentów uruchomiłem konsultacje on-line. Poniżej opisuje krok po kroku jak wykonać taką konsultacje.

1. krok

 • Wykonanie badania – STRD

Możesz wykonać badanie w następujących miejscach:

Łódź- ul. G. Zapolskiej 25 tel. 509 108 601, mail krzysztof1@home.pl

Poznań – ul. Arystofanesa 14, tel. 790 41 20 43, mail biuro@centrumwaszak.pl

Tam wypełnij ankietę i złóż swój podpis u badającego .

Do wyboru są dwa testy 1. test NPS – Neuropsychosomatyczny i 2. test – TCM . Pierwszy test jest używany dla praktycznie zdrowych chcących zadbać o siebie lub żyjących w stresie. Drugi dla wszystkich chorych.

Test wyślij na mail w miejscu w którym będziesz wykonywać badanie!

2. krok

Opis badania z zaleceniami – max. 14 dni roboczych zostanie wysłany na podany przez Ciebie mail.

W przypadku CITO max. 3 dni dopłata do wyniku wynosi 50 PLN.

3. krok

Wybierasz formę konsultacji on-line

 • tel. konsultacyjny – 780-134-874
 • skype podaj wtedy Twój nick
 • google meet – na Twój podany adres mailowy zostanie wysłany link do spotkania